Přestože Chablis je oficiálně podoblastí Bourgogne, v našem obchodu vínem ji uvádíme samostatně (podobně jako Beaujolais). Nejen proto, že leží trochu stranou, severozápadně od většiny vinic Bourgogne, ale především pro jedinečnost místních vín. Chablis je totiž nejslavnější a nejnapodobovanější víno na světě.
Regionu dává jméno malé městečko Chablis. Oblast se rozkládá na ploše 15 x 20 km. Vzhledem k severnější poloze oproti ostatním vinicím Bourgogne jsou zdejší vína méně ovocná, o to však svěžejší a jiskrnější než klasické burgundské. Vyrábí se z odrůdy Chardonnay.
Zdejší vína se rozdělují do čtyř kategorií. Dělení odráží různé faktory, např. složení půdy, volaha vinic apod. Jedná se o tyto kategorie:
Petit Chablis (475 ha vinic) – lehká ovocná svěží vína, jež je vhodné pít mladá,
Chablis AOC (3 300 ha vinic) – vynikající již v prvním roce, vrcholu dojdou do tří let.
Chablis Premier Cru (749 ha vinic) – vína dosahují ideální zralosti mezi třetím a pátým rokem v lahvi. Nemají takovou hloubku jako Granc Cru, ale kdy se Vám nechce čekat…
Chablis Grand Cru (98 ha vinic) – tato vína by měla zrát v lahvi minimálně 5 let, můžou však mnohem více (i 20 let). Vzácná velmi suchá vína s výborným poměrem mezi silou a jemností.
(po rozkliknutí sklenky se vám zobrazí naše nabídka vín z dané oblasti)
Huîtres (Ústřice)
Přestože se francouzská ústřicová pole rozkládají při pobřeží Bretaně, v Marenes a Arcachonu a také u pobřeží Středozemního moře v Laguně Thau, tedy daleko od oblasti Chablis, nemůžeme jinak, než je do kulinářského okénka této oblasti přidat. Víno Chablis jako by se pro kombinaci se syrovými ústřicemi zrodilo!
Francouzské ústřice zahrnují několik druhů:
Belon – plochá ústřice z Bretaně s velmi jemnou, oříškovou chutí.
Bouzique – Ústřice z laguny Thau mezi městy Agde a Sète.
Gravette d´Arcachon – Obvykle nazýván jako Arcachon z pobřeží Atlantiku u Bordeaux.
Marenne – Skalní ústřice mezi pobřežím ostrůvka dÓléron a pobřežím (Charente) se vykrmují a vylepšují v přírodních bazénech zvaných „claires“. Ústřice zvané Claires jsou vykrmovány jen krátce, Fines de Claires 4 týdny (20 ústřic na metr čtverečný) a Spéciales de cleires 8 týdnů (max 10 ústřic na metr čtverečný).
Věděli jste, že:
Skuteční znalci nikdy nejedí ústřice přímo z vody, ale nechají je alespoň čtyři dny ležet.
Našinec, milovník ústřic, si obvykle vychutnává ústřice na cestách, případně ve specializovaných restauracích. Pokud si je rádi vychutnáváte doma, doporučujeme k nim tato Chablis (případně Sancerre):