Třetina všech francouzských vín pochází z oblasti Languedoc-Roussillon, oblasti na samém jihu (jihovýchodě) Francie. Vinařství této oblasti, ve 20. st. převážně zaměřené na kvantitu a běžná vína, prodělalo v posledních desetiletích významný progres. Kvalita řady vín z oblasti si nic nezadá se špičkovými víny z ostatních oblastí Francie.
Dějiny oblasti Languedoc-Roussillon byly vždy spojené s vínem a vinařstvím. Oblast je úzce spojena s katarským hnutím v 13. a 14. století. Kataři (členové velkého středověkého křesťanského náboženského hnutí) byli prohlášeni za kacíře a ve 14. století francouzským panovníkem ve spojení s katolickou církví, pod praporem obávané inkvizice, zcela zdecimováni. Jejich bývalé hrady jsou dodnes němými svědky. Dle legendy hrdou krev katarů přijala svými kořeny vinná réva a právě proto mají místní vína takový charakter.
(po rozkliknutí sklenky se vám zobrazí naše nabídka vín z dané oblasti)
Moules marières (Slávky po námořnicku)
Vybrat jeden pokrm z tak rozsáhlé oblasti, jako je Languedoc-Roussillon (ponovu Occitanie), není vůbec jednoduché. U nás zvítězila lehká nostalgie. Vloni, na přelomu ledna a února, jsme navštívili vinařský festival v Montpellier. Byla to pohříchu doposud poslední akce tohoto typu, které jsme se zúčastnili. Brzy poté začala kralovat omezení. A právě kousek od Montpellier jsme také navšívili pobřeží mezi městy Agde a Sète, mezi kterými se rozkládá cca 5 m hluboká laguna Bassin de Thau, známá chovem vynikajích ústřic a slávek jedlých.
2 porce
Příprava 15 min, tepelná úprava 20 min
Ingredience
- 2 kg slávek
- 100 g másla
- 2 větší šalotky
- 4 lžíce listové petržele
- 1 menší bobkový list
- 4 stroužky česneku
- 1 snítka tymiánu
- 250 ml suchého bílého vína
- 3 lžíce strouhanky
- Jemná mořská sůl
- Čerstvě mletý černý pepř
Slávky přebereme a ty otevřené vyhodíme. Pečlivě je očistíme a odstraníme z nich hmatové „vousy“.
Ve větší pánvi rozehřejeme polovinu másla lehce na něm osmahneme šalotku (nesmí zhnědnout). Přidáme bobkový list, tymián, polovinu petrželky a slávky. Slávky se během několika minut otevřou.
Vyjmeme je z pánve a rozdělíme do misek. Slávky, které se neotevřely, vyhodíme.
Ze šťávy po slávkách vyjmeme bobkový list a tymián, v mícháme zbytek másla, přidáme strouhanku. Za stálého míchání krátce povaříme. Podle chuti osolíme a opepříme. Vzniklou omáčkou přelijeme slávky, posypeme zbývající petrželkou a ihned podáváme.
Věděli jste, že:
Pravý námořník jí slávky tak, že si vybere jednu s příhodným tvarem, sní vnitřek a poté ji používá jako kleštičky, kterými uchopuje maso z dalších slávek a klade si je do úst?
K pokrmu doporučujeme tato vína z Languedoc-Roussillon: